İmar Barışı Hakkında En Çok Sorulan 5 Soru

Son zamanlarda en çok konuşulan ve tartışılan konuların başında imar barışı yer alıyor. 8 Haziran’da başlayan ve 31 Ekim 2018’e kadar devam edecek olan süreç, kaçak ya da ihtilaflı yapıların yeni kayıt belgesine sahip olmasını sağlıyor. Peki imar barışı hakkında en çok merak edilenler neler?

İmar Barışı Hangi Tarihleri Kapsar ve Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

Bu düzenleme, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapıları kapsar. Başvurular da e-devlet üzerinden yapılır. İmar barışı, aboneliği bulunmayan yapıların yeniden değerlendirilmesini, söz konusu yıkım ya da para cezası gibi yaptırımların affedilmesini ve kat mülkiyeti tesis edilmesini sağlayan düzenlemelerin tümüdür. Yeniden verilen yapı kayıt belgesi ile birlikte belediyeler aracılığıyla yapılar kat maliklerine veriliyor. Bu düzenlemeye göre başvuru sırasında yapıya ait bilgi ve belgelerin doğru olması gerekiyor.

Yapı kayıt belgesi ile birlikte malikler, yürürlükte olan imar mevzuatı hükümlerinden yararlanır. Bunun haricinde önceden olmayan yeni bir hak kazanımı elde etmez. Bu kayıt belgesinin olduğu yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlanabiliyor.

İmar Barışı İle Kat Mülkiyetine Geçilebilir mi?

Bu düzenleme kapsamında yeni kayıt belgesi alan malikler, tapu işlemleri için müracaat ettikten sonra cins değişikliği ve kat mülkiyeti hakkına sahip olabilecek. Bu süreçte yeni projenin yapı kayıt belgesi ile uyumlu olması gerekir.

Hangi Yapılar İmar Barışından Yararlanamaz?

İmar barışı herkesin yaralanabileceği bir uygulama değil. Üçüncü kişilere ait olan ve özel mülkiyetteki yapılar, Hazine Bakanlığı bünyesinde tahsis edilen yapılar ve 3194 Sayılı İmar Kanunu bünyesinde belirtilen istisnai yapılar bu süreçten yararlanamıyor.

Yapı Kayıt Belgesi Bedeli Ne Kadar Olacak?

Yeni düzenleme ile imar barışından yararlanan ve yeni yapı kayıt belgesine sahip olan kişiler, arsa emlak değeri ve yapı maliyetinin hesaplanması sonrasında belirlenecek tutarı ödemek durumundadır.

İmar Barışından Önceki Yıkım Kararları Ne Olacak?

İmar barışı öncesinde, bir konut için verilen yıkım ya da para cezası, kat maliklerinin başvurusu sonrasında kaldırılacak. Bu durumdan yararlanmak için yapı kayıt bedelinin 31 Aralık 2018’e kadar yatırılması gerekiyor. Sunulan belgelerin doğru ve güncel olması gerekiyor.

MiscellaneousTutorials

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir